Tire Gezilecek Noktalar Nelerdir

Tire, sahip olduğu tarih ve kültürel geçmişiyle İzmir’in en önemli yerleri arasında bulunuyor. İzmir merkezine 80 km’Lik bir uzaklıkta buluna ilçe de tarih boyunca yaşamış bir çok uygarlığın izine rastlamak mümkündür. Burada, Hitit, Frigya, Lidya, Helen, Pers, Roma, Bizans ve Osmanlı gibi imparatorlukların bir çok eseri ve önemli kalıntıları bulunmaktadır.

Yeşilin her tonunu bulunduran doğasından dolayı “Yeşil Tire” olarak anılan ilçeye İzmir ve çevresindeki yerlerden çok sayıda gezgin uğramaktadır. Burada salı günleri kurulan pazarı, meşhur şiş köftesi ve farklı çeşitteki otları ile yapılan yemekleri ve gezilmesi gereken bir çok tarihi mekanları ilgi çeken yerlerdir. Tire’de gezilecek yerler listesi oluşturmanız, bu bölgeye yapacağınız ziyarette planlamanızı kolaylaştıracaktır. Yıl ortalaması hava durumu genellikle kış aylarında eksilere düşmez ve yaz aylarında ise ortalama 30- 35 derece sıcaklık olarak gözlemlenebilir. Yağışlar kış aylarında ve bahar aylarında olur. Gidilecek en iyi zaman ise ilkbahar olarak söylenebilir. Ancak kış aylarında sert esen rüzgarlardan dolayı hava şartları sizi biraz zorlayabilir.

Gezilecek Yerler

Tire, sahip olduğu tarihi ve kültürel yerleriyle görmeye değer bir yer. Özellikle kendine has lezzetleriyle öne çıkan bu şirin ilçe, sahip olduğu yeşil doğası ve tarihi yerleri ile keyifli vakitler geçirebileceğiniz özelliklere sahiptir. Yalnızca İzmir ve çevresinden değil farklı bölgelerden gelen ziyaretçiler ile de hiç boş kalmayan, daima hareketli olan bir yerdir.

Kaplan Köyü

ersindemiraykaplan

Asırlık kestane ağaçları, ceviz ve çınar gibi farklı bitkileri ile yemyeşil bir dağ köyü olan Kaplan’da tatlı su kaynakları ve hemen kıyısında bulunan Kaplan Dağ Restoran’ı bile bu köyü ziyaret etmenizi sağlayacak en önemli yerler arasındadır. Ünlü internet sitelerindeki en iyi Türkiye restoranları arasında yer almayı başaran bu yer, ağırlıklı olarak ot yemekleri ve zeytinyağlı ana yemekleri ile ünlü bir yerdir. Ege mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alan kabak çiceği dolması, Tire köftesi, lor tatlısı ve ot kavurması gibi bir çok yöresel lezzeti bulabileceğiniz restorantta hoşça vakit geçirip karnınızı doyururken, manzarasının güzelliğini seyredebilir ve doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz. Ancak, yoğun sezonlarda (yaz ve ilkbahar ayları gibi) rezervasyon yaptırmış olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Yoğurtluoğlu Külliyesi

peacelilyozge

Yoğurtoğlu Mustafa Bey tarafında kurulan külliye, 15. yy’dan bu yana sağlam bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. Yavukoğlu Camii olarak da bilinen külliye de harem, geniş avlu, kütüphane gibi yerler halen kullanıma açıktır ve tarihi kokusu halen üzerinde taşımaktadır. 14 adet medresisi bulunan yapı da uzun bir restorasyon süreci yaşanmış ancak 2005 yılında tekrar kullanıma açılmıştır. Önceleri yoksul insanlar için barınak olarak kullanılmış olan külliye, farklı mimarisi ve geniş avlusu ile ziyaretçilerine güzel dakikalar yaşatacak niteliktedir.

Necip Paşa Kütüphanesi

drosera13

1827 yılında Gürcü Mehmet Necip Paşa tarafınca yaptırılmış olan kütüphane, aynı ismi taşımaktadır. Ayrıca bu yapı yörenin en önemli kültür mirasları arasında yerini almış durumdadır. Paşa, sarayda bulunmasının getiri ile bir çok kitaba sahip olmuş ve bunları okuduktan sonra buraya bağışlamıştır. Ayrıca bu kütüphanenin ayakta kalabilmesi ve giderlerini sağlayabilmesi içinde bir vakfiye kurmuş olan kişidir. Günümüzde kütüphane, Necippaşa Vakfı’nın sahipliğini yaptığı 671 cilt özel kitaba ve toplamda 9 bini aşan basılı kaynağa ev sahipliği yapmaktadır.

Ali Baba Tekkesi

eminedemir_

Geçmişten bulunduğumuz güne kadar gelebilmiş olan Ali Baba Tekkesi, Anadolu sınırlarında Ahilik inancı ve geleneğini yansıtan en önemli eserlerin başında gelmektedır. Sayılı Bektaşi dergahlarından birisi olarak da öncülük eder niteliktedir. Evliya Çelebi’nin Ahi Baba olarak andığı kişi Olan Ali Baba’nın bu türbenin etrafında yaşadığı düşünülmektedir. Tekke içerisinde , eskiden yaşamış olan Bektaşi babalarının mezarları da görülebilmektedir. Dergahın konumu, bulunduğu yerin en önemli piknik ve aile yaşam merkezlerinden biri olarak görülmektedir.

Tire Müzesi

bonus_zh

Tire Müzesi, arkeoloji ve etnografya içerikleriyle bilinmektedir. 1935 yılında Halil Yahşibey tarafından yaptırılmıştır. Cumhuriyet döneminin en önemli ve kalıcı eserleri arasında yer bulmaktadır. Tire Darphanesi’nde Osmanlı İmparatorluğu döneminde bastırılan gümüş paralar, müzenin değerli eserleri arasındadır. Bu paralar arasında özellikle nakışlı olanları, dünyaca ünlü koleksiyonlar arasında da yerini bulabilen eser niteliği taşımaktadır. Taşınabilir kültür mirası varlıkları iki ayrı salonda gösterilmektedir ve arkeoloji bölümünde de bir o kadar önemli ve farklı eser bulunmaktadır. El yazması Kur’an’lar, tablolar, eski halılar ve özel kitabeler bu eserler arasında göze en çok çarpanlardır.

Tahtakale Hamamı

Tahtakale Hamamı, Halil Yahşi Bey tarafından ilçeye armağan edilmiş bir diğer önemli eserdir. Tire’nin en önemli tarihi eserleri arasında yer alan hamama değerini katan özellikleri, estetik yapısı ve tuğla zenginliğidir. İlçede bulunan diğer eserlerin sahip olmadığı simetrik  mimari özelliği de ayrıca dikkat çekmektedir. Bir zamanlar yangında zarar gören eser, restorasyon çalışmalarına maruz kalmış ve daha sonrasında bir bölümü mağaza ve Beledi dokuması tezgahı olarak hizmete girmiştir.

Theos Mozolesi

Bu anıt mezar, günümüzde Halkapınar Köyü’nde yer almaktadır, ancak kime ait olduğu konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Selevkos Devleti krallarından biri olan 2. Theos MÖ 246 yılında Efes’te hayatını kaybetmiştir ve bu anıtın onun adına yaptırılmış olabileceği düşünülmektedir. Çevresinde arkaik çağdan kalan bir tümülüs bulunmaktadır. Büyük bir kaide üzerinde yer alan Theos Mozolesi, çatısında bulunan dekoratif grifonlar ve taş vazo benzeri tasvirleri ile dikkat çekici hale geliyor. Lahidin üzerindeki uzanmış kişi figürü ise, mezarın sahibi olarak nitelendirilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here